تبلیغات
میثاق - چرا با روی کارآمدن دولت های اصلاح طلب قیمت نفت سقوط می‌کند؟؟

 

اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
افسران - 
چرا با روی کارآمدن دولت های اصلاح طلب قیمت نفت سقوط می‌کند؟؟

اگر همه صرفه جویی‌ها صورت پذیرد، اگر از همه ریخت و پاش‌ها جلوگیری شود، اگر همه اولویت‌ها به خوبی رعایت گردد، اگر همه حساسیت‌ها در هزینه کردن‌ها رعایت گردد، اگر در قناعت به اوج برسیم، و اگرهای دیگر...، ولی منبع درآمدی چند درصد کاهش یابد، انگار نه انگار که کاری انجام شده است. از این رو حفاظت از منابع درآمدی از اوجب واجبات است؛ امری که دولت و مجلس کم تربه آن حساس اند و کم تر به آن اهمیت داده می‌شود. هم درآمد ارزی نیاز کشور است و هم درآمد ریالی. در حال حاضر دشمن درآمد ارزی کشور را هدف قرار داده است.
تلاش برای بالا بردن قیمت فروش نفت و گاز ظاهراً در دستور کار دولت یازدهم نیست. سؤال منطقی و زیربنایی این است که چرا هر وقت دولتی اصلاح طلب بر سرکار آمده است، قیمت فروش نفت آن قدر پایین‌می آید که گاه کفاف هزینه تولید را‌نمی دهد؟! یادمان هست که در دوران سازندگی قیمت نفت به کم تر از 10 دلار رسید و در دوره اصلاحات هم زیر 30 دلار بود. ولی در دوران دولت نهم و دهم قیمت فروش نفت به بالای 100 دلار رسید و دولت یازدهم فروش نفت را با قیمت حدود 120 دلار تحویل گرفت با عدم تحرک و عدم تلاش و خنثی بودن کامل الآن به حدود پنجاه دلار رسیده است. این نشان‌می دهد که دیپلماسی کشور در درآمد نفتی کشور نقش مستقیم دارد. یعنی دولت یازدهم نه تنها در حوزه مذاکرات هسته ای دستاورد قابل توجهی نداشت- علی رغم آن همه امتیاز که داد- بلکه باعث کاهش درآمد نفتی به میزان بیش از 50درصد شد. یعنی در بحث هسته ای، کشور- با بی تدبیری دولت- دو خسارت بزرگ دید: هم از مذاکرات بهره ای نصیب کشور نشد و هم درآمدهای نفتی کشور به نصف تقلیل یافت.
سرمایه گذاری دولت در تحقیق و توسعه بخش نفت و گاز بسیار ضعیف است. نگاه به روند حرکتی کشورهای تولید کننده نفت نظیر نرو‍ژ نشان‌می دهد که از درآمد نفتی بیش از 5درصد را صرف تحقیق و توسعه می‌کنند. ولی در کشور ما این رقم آن قدر ناچیز و بی‌مقدار است که بیانش موجب شرمساری است. با روی کار آمدن دولت یازدهم اندک فعالیت‌های این حوزه هم رو به نیستی گذاشته است. توقف پروژه‌هایی نظیر ساخت دکل حفاری توسط جهاد دانشگاهی به بهانه خرید از خارج ضربه‌های اساسی به تحقیق و توسعه زده و‌می زند. نگرش حاکم بر وزارت نفت، آشکارا عدم اعتقاد به توان داخل را بیان و ترویج و عملاً روحیه «نمی توانیم» را تزریق می‌کند.
طبقه بندی: ســــیـــــــاســــــــــــیــــــ...، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 دی 1393 توسط سرباز سایبری
لوگوی دوستان

تمامی حقوق این وبلاگ برای <-BlogTitle-> محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.